A koronavírus okozta helyzet miatt online képzést tartott Chakir Chelbat, az Európai Taekwondo Szövetség bíróbizottság elnöke, melyen Pál Janka és Terjék Dóra is részt vett.

A Stockholmból közvetített online képzés célja az volt, hogy a versenyszabályzat és az etikai irányelvek értelmezésén keresztül minél több nemzeti bírót készítsen fel és motiváljon az Európai Taekwondo Szövetség (WTE) a nemzetközi bírói képzésén való részvételre, valamint hogy minden országba eljuttassák a legújabb szabályzatmódosításokat, így egy egységes, megbízható tudású nemzetközi bírói közösséget hozzanak létre. Közel száz bíró vett részt a képzésen a világ minden tájáról, Magyarországot Pál Janka és Terjék Dóra képviselte.

Az oktatás egy héten keresztül, napi kétórás élő interaktív videoközvetítésen keresztül valósult meg, ahol szerteágazó témákba lehetett betekintést nyerni. A képzés az alapok mélyreható átismétlése után kitért a szabályváltozásokra és a lehetséges problémákra, kérdéses helyzetekre is. Nagy hangsúlyt kapott a technika kezelése és a helyes dokumentáció, de videók elemzésén keresztül volt lehetőség valós szituációk értelmezésére is, valamint ez lehetőséget adott a kézmozdulatok átismétlésére és a tipikus hibák felismerésére is.

– Chakir Chelbat, az Európai Taekwondo Szövetség bíróbizottság elnöke igyekezett kiemelni azt, hogy az elsődleges probléma nem az, ha egy bíró hibát ejt, hanem az, ha ezt nem ismeri be és akarja kijavítani. nagyban motiválta a résztvevőket arra, hogy minél több versenyen és képzésen vegyenek részt, hiszen minél több tapasztalata van egy bírónak, annál kevesebb hibát ejt – írta beszámolójában Janka, aki a parataekwondóról és a SCAT5-ról (Sport Concossion Assasment Tool) szóló részeket is kiemelte.

– A parataekwondo a harcművészeti ágazat többféle sérült személy számára elérhető és megfelelő szakmai felügyelet mellett űzhető. Egy fiatal sportágról beszélünk, aminek a küzdelmi része világszinten 2006-ban, formagyakorlat ágazata pedig 2013-ban kezdődött és jövőre ott lesz a paralimpián. A SCAT5 az orvosok és engedéllyel rendelkező egészségügyi szakemberek általi használatra tervezett, agyrázkódások értékelésére szolgáló szabványosított eszköz. Ezt ugyan nem maga a bíró vezeti le, de feladata felismerni a helyzetet és cselekedni a megfelelő pillanatban, ami nagyon fontos a versenyző, és maga a sport biztosítása érdekében. Mivel a célunk a versenyen összemérni a tudásunkat és erőnket, a mindenki által mélyen szeretett taekwondóban biztonságos körülmények között és a fair play szellemében, aminek az egyik főfelelőse a bírói munkát végző emberek.

A másik magyar résztvevő, Terjék Dóra inkább a képzés pszichológiai vonulatát emelte ki beszámolójában.

– Az első rész főleg arra épült, hogy milyen képességekkel és attitűddel kell rendelkezni egy bírónak, melyet egy listában is összefoglaltak. Ezek a tudás, őszinteség, kommunikációs képességek, döntéshozó-képesség, jó ítélőképesség, következetesség, nyugodtság, magabiztosság, motiváció, etikusság. Chakir Chelbat mind az öt alkalom alatt reflektált erre a listára, és a szituáció-elemzések közben sok trükköt és tanácsot megosztott a résztvevőkkel arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet könnyedén, higgadtan kezelni a feszült helyzeteket a páston, legyen az egy sérülés vagy a versenyzők viselkedése. A képzés egyik kulcsszava a „transparency”, vagyis átláthatóság volt, részletesen elemezte a képzés, hogy ez hogyan tud megvalósulni a versenyeken, mind hazai, mind pedig nemzetközi szinten. Összességében roppant informatív és érdekes volt az egyhetes képzés, a technikai szempontokból kissé rizikós online megoldás ellenére is. Az érdeklődő kérdések és reakciók alapján elmondható, hogy a résztvevők sokat tanultak a képzés során, valamit hogy sikerült felkelteni az érdeklődést az Európai Taekwondo Szövetség (WTE) nemzetközi bírói képzése iránt, melynek ez a képzés úgymond egy „előkészítő” állomása volt.