A golf, a ritmikus gimnasztika, a sportlövészet, a súlyemelés, a tollaslabda, a vitorlázás és a karate mellett a taekwondo hivatalos magyarországi képviselete is aláírta kedden azt az együttműködési megállapodást a TE-vel, aminek köszönhetően a fenti sportágak önállóan indíthatnak szakedzői képzést.

Korábban (1991-től 2007-ig) a Testnevelési Egyetem, majd a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán négyévente volt lehetőség szakedzői képzésen részt venniük az oda felvételt nyerőknek. A taekwondo képzés nyolc féléves szakmai anyagának kidolgozására, majd a képzés elindítására és vezetésére szövetségünk alapító elnökét, Patakfalvy Miklóst kérte fel az egyetem küzdősport tanszékének legendás vezetője, dr. Galla Ferenc.

Patakfalvy Miklós és Mocsai Lajos

Patakfalvy Miklós és Mocsai Lajos

– Sportágainknak számos kompromisszumot kellett kötniük, hogy a korábban inkább csak megtűrt, mint támogatott harcművészeti ágazatokban a legmagasabb szintű edzőképzés beindulhasson – emlékezett vissza Patakfalvy Miklós. – Bátran mondhatjuk, feltétlenül megérte. Igaz, miután együtt volt a taekwondo, a karate, a kyo karate és a kick-boksz, így az államvizsgák után a diplomákba nem mindig az került, hogy taekwondo vagy kick-boksz szakedző, hanem többnyire összefoglaló néven harcművészeti szakedző, esetenként karate szakedző, mely távolról sem fedte a valóságot. Sajnos, bizonyos oktatáspolitikai megfontolások eredményeként a szakedzőképzés a 2000-es évek második felétől teljesen leállt. Nemcsak a mi sportágainknál, hanem szinte valamennyi sportág esetében. Ez óriási veszteségként jelentkezett az egész magyar sportban.

Most Mocsai Lajos egyetemi tanár, a Testnevelési Egyetem rektora jóvoltából a szakedzői képzés újraindulhat számos sportágban, így taekwondóban is, ráadásul önálló taekwondo szakedzői képzés formájában. Az első évfolyam, a TE-vel történt előzetes egyeztetéseknek megfelelően, a 2020/21-es tanévben indul.