Leila Alchukur nemzetközi bírónk ott lehet a tokiói paralimpián, amit az ötkarikás játékokhoz hasonlóan, egy évvel elhalasztottak. A taekwondo most debütál a paralimpia műsorán.

Már bő két éve írtunk arról, van rá esély, hogy a korábban az év magyar bírójának is választott Leila Alchukur ott legyen a paralimpián. Ezt komoly felkészülés és újabb reménykedéssel teli időszak követte, melynek legelején még nem is sejtettük, hogy a 2020-as paralimpiát majd csak 2021-ben rendezik meg Tokióban.

2020 ide, 2021 oda, Leila Alchukur azon kevesek közé tartozik, akik ott lehetnek a paralimpia bírói csapatában. A megtisztelő feladatot az teszi még jelentősebbé, hogy a parataekwondo most debütál az olimpiát követő világeseményen.

A szófiai kvalifikációs tornán is részt vett idén

50 bíró várta lélegzetvisszafojtva a döntést, közülük melyik 30 utazhat majd Japánba.

„Hatalmas megtiszteltetés, hogy bekerülhettem ebbe a csapatba, arról nem is beszélve, milyen büszke vagyok, hogy első magyar nemzetközi taekwondo bíróként én képviselhetem Magyarországot, mikor a sportág debütál a paralimpián” – reagált a jó hírre Leila. Mint mondja, nagy általánosságban a bíróknak topon kell lenniük, nagyon koncentráltan kell dolgozniuk és jó ítélőképességgel kell rendelkezniük.

„Az alapkészségekhez jött hozzá, hogy paralimpiai kvalifikációs tornákon kellett résztvennünk, amelyek közül én Costa Ricán és Bulgáriában is közreműködtem. Online képzést kaptunk a vírusidőszak alatt és így is kellett készülnünk, mivel nem volt lehetőségünk versenyekre utazni. Kihívás volt, de véghez lehetett vinni” – mondta a felkészülésről.

Meglátása szerint a parataekwondo hatalmasat fejlődött és nem véletlenül lehet ott a paralimpián.

„Nagyon hasonló az épek által űzött változathoz, természetesen biztonsági okokból azért van némi változtatás az olimpián látotthoz képest, a leglátványosabb különbség, hogy fejre rúgni tilos” – emelte ki.

„A parataekwondo viszonylag új szakág, de egyebek mellett a támogatottsága, a képzési rendszere lehetővé tette, hogy egyre többen űzzék világszerte. Ez egy nagy esély a valamilyen sérültségi fokkal élő sportolók számára, hogy fair körülmények között mutathassák meg, mire is képesek” – húzta alá.

Arról, hogy milyen mérkőzéseken milyen feladat várhat rá, diplomatikusan fogalmazott.

„Minden szerepet, amit nekünk szánnak, elfogadunk, legyen szó bármelyik pozícióról is, közreműködve a páston, a videózsüri tagjaként vagy a mérlegelésnél. Minden bíró fontos része a mérkőzésnek, hogy az zökkenőmentesen lemenjen. Ezzel a mentalitással erős csapatot alkotunk és csak így lehetünk egy erős csapat. Sikeres debütálást kívánok a parataekwondónak a tokiói paralimpiára!” – zárta az interjút.

A paralimpiát augusztus 24-től szeptember 5-ig rendezik Tokióban.